2. Základné informácie - Biológia
Najobľúbenejšie chované pavúky sú vtáčkari, ľudovo nazývané tarantuly, ktoré sú zhruba 10x väčšie, ako tie najväčšie druhy skákaviek. Napriek tomu, že skákavky sú o mnoho menšie, sú niekoľko násobne inteligentnejšie.
Skákajúce pavúky, alebo skákavky (Salticidae) sú čeľaď pavúkov, patriace do nad čeľade Salticoidea. Je to najpočetnejšia rodina pavúkov na svete. Bolo opísaných asi 5 800 druhov v celkovo 610 rodoch, čo predstavuje asi 13% všetkých pavúkov. Veľkosť skákaviek je rôzna, podľa druhu od 2 mm do 25 mm. Ich zrak, tvorený dvoma veľkými a šiestimi malými očami, je najlepší zo všetkých článkonožcov - používajú ho na lov, dvorenie a pohyb. Majú dobre vyvinutú priedušnicu a pľúcne vaky. Charakteristickým znakom skákajúcich pavúkov je ich schopnosť skákať. Odrážajú sa zadným párom nôh a môžu skákať až dvadsaťnásobok dĺžky svojho tela. V roku 2016 tím z Cornell University zistil monitorovaním mozgovej aktivity skákajúcich pavúkov, že okrem zraku majú aj veľmi dobre vyvinutý sluch, ktorý je citlivý na zvuky normálnej hlasitosti do vzdialenosti niekoľkých metrov. Prijímacím orgánom sú pravdepodobne lyriformné útvary na nohách.
Najrozšírenejší druh skákavky chovanej v teráriách sa nazýva Phidippus alebo Phidippus regius. Tie sa v prírode nachádzajú napr. na juhovýchode USA, ako je Florida, ale aj na rôznych karibských ostrovoch ako Kuba či Bahamy. S týmito regiónmi sa automaticky spája leto a teplo. To je presne to, čo by ste mali mať na pamäti, pokiaľ ide o správne udržiavacie parametre pre tieto pavúky. Phidippus regius pochádzajúce z rôznych regiónov, sú často tiež rôzne sfarbené. Napríklad Phidippus regius "Everglades" sú zvyčajne jasne oranžové, zatiaľ čo Phidippus regius "Bahamas" sú viac sivé, biele alebo tmavo hnedé.
Lasice sú možno prefíkané, mohli by sme sa rozjímať a obdivovať inteligenciu psov a mačiek, ale musíme si odpustiť očakávanie, že skákajúci pavúk, drobný predátor s mozgom nie oveľa väčším ako makové zrniečko, bude jedným z Descartových omylov. Skákavky, tiež známe ako Salticidy, nás naučia a predvedú nám, ako vopred plánujú svoju jedinečnú taktiku lovu koristi, prispôsobujú svoje lovecké správanie v súlade s tým, ako korisť reaguje, a poskytujú nám ďalšie príklady postrehu nezvyčajného u pavúkov. Sú schopné rýchlo vytvárať a taktiež rušiť sociálne vzťahy, učiť sa pokusom a omylom a učiť sa z pozorovania rôznych špecifických situácií. To znamená, že sú inteligentným a interaktívnym domácim miláčikom, o ktorom niektorí ľudia dokonca tvrdia, že ho dokážu trénovať. Aj keď ich pravdepodobne nemôžete trénovať, je zábavné ich sledovať a fotografovať. Každý z nich má jedinečnú osobnosť a taktiež návyky. Budete milovať zdieľanie svojho života s týmito rozkošnými a svojráznymi stvoreniami.
Skákavky lovia počas dňa a živia sa malým hmyzom alebo inými pavúkmi. Spôsob lovu je veľmi zaujímavý. Keď skákajúci pavúk zbadá svoju korisť, začne sa k nej opatrne približovať. Prekonáva posledných 15 mm (dvojnásobok dĺžky tela) skokom, zatiaľ čo je upevnený na vlákne pavučiny, pre prípad, že by minul. Pri úspešnom útoku vstrekne jed do tela obete cez chelicery a potom ju vysaje.
Starostlivosť o skákavky je pomerne jednoduchá, stačí ich kŕmiť a napojiť každých zopár dní. Ak ale hľadáte plyšáka, hľadajte inde. Aj keď sú neagresívne a uhryznutie je zriedkavé, nie je ľahké s nimi manipulovať. Pri manipulácii s nimi riskujete, ž pavúkovi nejakým spôsobom ublížite !